Metropolita Wołokołamski ?Hilarion (Alfiejew)
Mnich, biskup, dyplomata, kompozytor
W dniu 26 marca br. wrocławska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania dzieła o niebywałym charakterze muzycznym- Pasji wg. Św. Mateusza w kompozycji hierarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego , metropolity Wołokołamska Hilariona (Alfiejewa).
O ile nie trzeba przedstawiać dzieła o tym samym tytule, w kompozycji J S Bacha czy tez innych zachodnich kompozytorów: J H Moltera czy Krzysztofa Pendereckiego, o tyle kompozycja ta od początku została stworzona w przestrzeni muzycznej Kościoła Prawosławnego i z założeniem wykorzystania jej jako przesłania ewangelizacyjnego .
Prawosławna tradycja muzyczna, oparta jest wyłącznie na śpiewie chóralnym a?capella, natomiast w Pasji metr. Hilariona obecna jest orkiestra smyczkowa, a w której to brzmieniu odkryjemy motywy instrumentalne rodem z Bacha, Mozarta, Prokofiewa czy Szostakowicza- a wszystko w połączeniu z tradycyjnym śpiewem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego – Hymnów Wielkiego Tygodnia wykonywanym przez 100 osobowy chór i solistów w języku staro-cerkiewno-słowianskim i polskim ( narracja Ewangelisty)
Muzyka metropolity Hilariona prowadzi człowieka do duchowego przez duchowe. Jego oratorium ?to nie po prostu muzyczne dzieło, pełne namiętności, ? walki dźwięków?, wszelkich koncertowych efektów, to głownie duchowe działanie, kazanie Słowa Bożego, oswojenie wszystkich nas z Tajemnicami Boskiego bytu.
Przy wszystkim, odznacza się ona od podobnych dzieł, autentycznie prawosławnym rozumieniem Cierpienia Zbawiciela: w muzyce tej jest nieobecny naturalizm, teatralność; ? cierpienia? poruszają nie opisem fizycznych mąk lecz stanem wewnętrznym, duchowym napięciem, duchowym sensem.
Wysokie muzyczne mistrzostwo, różnorodność i jednolitość zarazem, emocjonalne nasycenie jak i duchowa głębokość i dostępność dla słuchacza ? obecność wszystkich tych aspektów czynią to dzieło unikatowym zjawiskiem w historii współczesnej sztuki muzycznej.
Sama osoba kompozytora, 48 -letniego hierarchy- wybitnego teologa, filozofa, doktora honoris causa kilkunastu renomowanych uczelni Europy i Ameryki, a także dyplomaty i cenionego ekumenisty jak i wybitnego kompozytora XXI w. – stwarza okazję dotknięcia ?na żywo? wrażliwości i kunsztu artystycznego tej Postaci Wiary, którego bez wątpienia należy nazwać również ?człowiekiem renesansu? .
Wrocławskie, prawykonanie Utworu w całości wg założeń kompozytora (wykonanie w Białymstoku w 2013r było wersją skróconą) ma także wymiar głębokiego „spotkania” z Cerkwią Prawosławną jak i wielokulturowego, czym nasze miasto się chlubi i odznacza na mapie Polski.
Koncert odbędzie się w kościele Garnizonowym św. Elżbiety we Wrocławiu środa 26.03.; Rynek godz.19.30 Wstęp wolny
Organizatorem przedsięwzięcia jest wrocławska Prawosławna Parafia śww. Cyryla i Metodego.
o. Grzegorz Cebulski